Najlepsze foteliki dla dzieci

Komentarz: 0 Trafienie: 4715

najlepsze foteliki dziecięceKażdy kierowca, który ma za zadanie przewieźć dziecko, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Bezpieczeństwo gwarantuje nie tylko ostrożna jazda, ale przede wszystkim odpowiedni fotelik.

Testy wykazały, że nie zawsze najdroższe foteliki dla dzieci okazują się najlepsze. W rankingach zwracano uwagę na ergonomię, bezpieczeństwo, szkodliwe substancje zawarte w tworzywach oraz ich wpływ na środowisko. Dobierając odpowiedni fotelik dla malucha, należy zwrócić uwagę na informację o wadze. Wiek jest w tym przypadku informacją pomocniczą, która nie zawsze odpowiada rzeczywistości.

Trzy kategorie wagowe

Najlepszym podziałem fotelików dla dzieci jest wyróżnienie trzech kategorii.

 • 0-13 kg, do 18. miesiąca życia

Pierwszy fotelik to niezwykle ważny zakup, podczas którego nie należy kierować się głównie walorami estetycznymi. Często okazuje się bowiem, że produkty pozornie wyglądające na solidne, w rzeczywistości nie są ani funkcjonalne, ani – co najważniejsze – bezpieczne.

Wiele rodziców dostaje foteliki od znajomych lub rodziny, których pociechy już wyrosły z danego modelu. Warto jednak wiedzieć, że materiały użyte w produkcji fotelików samochodowych, wykazują swoje właściwości przez maksymalnie 5 lat. Podobnie sytuacja wygląda z produktami licytowanymi na aukcjach lub kupowanymi za pośrednictwem serwisów ogłoszeniowych. Nie mamy przecież pewności, że foteliki nie uczestniczyły wcześniej w wypadkach samochodowych, a w takim przypadku – ich użyteczność wyraźnie spada.

Wybierając fotelik dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pozycję, w której będzie znajdowało się dziecko. Aby nie obciążać kręgosłupa, najczęściej mają one formę nosidełka, co gwarantuje komfort podczas jazdy, a także pełne bezpieczeństwo. Dzięki temu, modele te są wielofunkcyjne, ponieważ po wypięciu z pasów bezpieczeństwa lub specjalnych mocowań Isofix, mogą być z powodzeniem wykorzystywane właśnie jako nosidło.

bezpieczny wózek dla dzieckaJeśli zamierzamy podróżować z dzieckiem, na przednim siedzeniu, musimy upewnić się, że nie znajduje się tam poduszka powietrzna, ponieważ jest to surowo zabronione.

 • 9-18 kg, od 9. miesiąca do 4. roku życia

Wejście w tę fazę, najczęściej pokrywa się z momentem, w którym dziecko potrafi już samodzielnie siadać. Właśnie dlatego dla maluchów w tym wieku, najlepsze okażą się modele z podwyższonymi siedziskami, które pozwolą na dokładne widzenie tego, co znajduje się za oknem. Wyposaża się je z reguły w opcję regulowania ustawienia, dzięki czemu podczas podróży dziecko może siedzieć, leżeć lub jechać w pozycji półleżącej.

Te modele również mocuje się za pomocą pasów bezpieczeństwa lub rozwiązań typu Isofix – nieco droższych, ale gwarantujących jeszcze większe bezpieczeństwo.

amiętajmy jednak, że jeśli dziecko osiągnęło już dolną granicę wagi, ale wciąż jest zbyt małe na tego typu fotelik, lepiej – a przede wszystkim bezpieczniej – będzie wozić je w mniejszym modelu. Zwróćmy uwagę na to, czy głowa dziecka nie wystaje poza fotelik, a ramionka wypychają pasy, a nie zwisają.

 • 15-36 kg, od 3. do 10. roku życia

To ostatni fotelik, a zarazem najdłużej użytkowany, ponieważ może on posłużyć nawet 7 lat! Właśnie dlatego, kupując fotelik dla dziecka kilkuletniego, należy zwrócić uwagę na wyposażenie w możliwość regulacji. Ponieważ maluchy szybko rosną, co pewien czas będzie trzeba zmieniać jego ustawienia.

Warto wiedzieć, że w wielu modelach z tej grupy, brakuje wewnętrznych pasów. W kwestii mocowań natomiast, wykorzystuje się standardowe pasy bezpieczeństwa.

Bezpieczne foteliki dla dzieci

Bezpieczne foteliki dla dzieciBezpieczne – czyli jakie? Wiele rodziców zastanawia się, po czym rozpoznać dobry model i jak nie zmarnować inwestycji. Otóż najlepsze foteliki dla dzieci powinny spełniać trzy reguły.

Waga, wiek, testy ADAC, montaż

Pierwszą z nich jest osiągnięcie wysokich rezultatów w testach ADAC. To niemiecki automobilklub, który każdego roku publikuje wyniki testów dziecięcych fotelików samochodowych. Przed dokonaniem zakupu, warto sprawdzić, jakie noty osiągnął wybrany przez nas model. Istnieje jednak ryzyko, że w bazie nie znajdziemy fotelika, którym jesteśmy zainteresowani, bowiem ADAC ocenia wyłącznie wybraną część modeli, dostępnych na rynku. Podczas testów, foteliki sprawdzane są w kilku kategoriach, m.in. stabilności mocowania, bezpieczeństwa weryfikowanego crash-testami, łatwości obsługi, komfortu malucha oraz łatwości czyszczenia. W każdej z nich przyznaje się notę, od 1 do 5, a na podstawie ich sumy, wybierane są najlepsze propozycje, dostępne na rynku, oceniane ogólną notą.

Druga, o której wspomniano już wcześniej, to dostosowanie do wagi oraz wieku dziecka.

Trzecia natomiast polega na odpowiednim montażu i tak naprawdę, w dużej mierze zależy od kierowcy. Warto zdecydować się na specjalne mocowania typu Isofix, które uchodzą wśród specjalistów za wyjątkowo solidne. Umieszczając fotelik samochodowy, postępujmy zgodnie z instrukcją, upewniając się, czy aby na pewno nie przeoczyliśmy żadnego kroku. Pasy nie powinny pozostać skręcone, a siedzisko musi być dobrze wpięte. Pamiętajmy, że nawet najdroższy, najlepszy fotelik dla dziecka nie zapewni żadnego bezpieczeństwa, jeśli nie będzie dobrze zamontowany.

Warto więc pamiętać, że najlepsze foteliki dla dzieci to takie, które:

 • są prawidłowo dobrane do wzrostu, wagi i wieku dziecka,
 • są atestowane i posiadają odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa – mają największa punktacje w testach zderzeniowych,
 • łatwo montuje się w samochodzie – np. na bazie ISOFIX.

Komentarze

Zostaw komentarz

Zgodnie z art. 13 RODO (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1) informuję, że:

 • - administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Rafał Pawłowicz, ul. Warszawska 111, 21-500 Biała Podlaska,
 • - Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zamówienia - stosownie do art. 6 ust. 1 lit. b RODO,
 • - odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą: firma kurierska, operator płatności, biuro rachunkowe,
 • - Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat,
 • - posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych,
 • - ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 • - podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji zamówienia.