Jaki fotelik samochodowy dla noworodka kupić?

Komentarz: 0 Trafienie: 2487

Pierwszy fotelik dla dziecka

fotelik dziecięcyZakup pierwszego fotelika dla dziecka wielu rodziców stresuje. Pojawienie się na świecie dziecka przewraca do góry nogami praktycznie wszystko, co było do tej pory. Pojawia się niewyobrażalnie wielkie poczucie odpowiedzialności za małą istotę w różnych sferach jej funkcjonowania. Pierwszy fotelik samochodowy to - poza łóżeczkiem, wózkiem i innymi rzeczami - również najważniejszy zakup. I trzeba się do tego zabrać jeszcze przed powrotem malucha ze szpitala do domu. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami – nie ma innej opcji przewożenia małego dziecka jak właśnie w odpowiednio dopasowanym do jego wieku, wagi i wzrostu foteliku samochodowym.

Foteliki samochodowe dla niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Czym więc kierować się wybierając pierwszy foteliki dla dziecka? Na rynku jest wiele propozycji fotelików samochodowych dla niemowląt. Jednak obojętnie na jaki model się zdecydujemy, musi on spełniać pewne kryteria, czyli w pierwszej kolejności być dopasowany właśnie do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Foteliki samochodowe dla niemowląt zalicza się:

 • do grupy 0 – dla niemowląt do 10 kg,
 • do grupy fotelików 0+ - to przedział wagowy 0-13 kg.

Jedną z podstawowych zasad ich użytkowania jest montaż zawsze tyłem do kierunku jazdy. Poza poradą ze strony sprzedawcy czy znajomych można również pokusić się i sprawdzić w rankingach, jakie foteliki samochodowe dla niemowląt przechodzą najlepiej teksty bezpieczeństwa, które przeprowadzają niezależne organizacje, takie jak np. ADAC. Skala ocen wynosi wówczas od 1 do 5, przy czym 5 oznacza, że są najbezpieczniejsze dla małego pasażera.

Dopasować fotelik do… samochodu

Może zabrzmi to trochę dziwnie, ale fotelik musi być również „dopasowany” do samochodu, którym będzie przewożone dziecko. Dlatego przed jego zakupem warto sprawdzić pod tym kątem wybrany model. I bynajmniej nie chodzi tu o kolor czy wzór fotelika, ale o to, czy można go stabilnie przymocować. Foteliki samochodowe dla niemowląt zamontować można na dwa sposoby:

 • za pomocą pasów bezpieczeństwa,
 • za pomocą bazy ISOFIX.

Skoro o pasach bezpieczeństwa mowa, to w przypadku fotelików samochodowych dla niemowląt lepiej wybrać te, które są pięciopunktowe. W przeciwieństwie bowiem do trzypunktowych zawierają dodatkowo pasy biodrowe, czym zwiększają bezpieczeństwo przewożonego dziecka. Z kolei pasy barkowe powinny mieć specjalne otuliny, dzięki którym dziecko będzie odczuwało większy komfort. Nie będą one się wrzynać w delikatne ciałko i zsuwać się.

Stabilnie i bezpiecznie

W wyposażeniu większości fotelików samochodowych dla niemowląt znajduje się także dodatkowo specjalna wkładka ochronna. Dzięki niej noworodek może być mocniej i stabilniej przymocowany do fotelika. Z kolei gdy urośnie, można będzie ją bez problemu wyciągnąć.

Przy wyborze fotelika warto również wziąć pod uwagę czy ma osłonki boczne zagłówka. To tzw. system ochrony główki (SPS, Safe Side, ASP, SIP), czyli dodatkowe zabezpieczenie dla niestabilnej głowa niemowlaka. Przyda się także regulowany zagłówek - fotelik wówczas można zmienić szybko w leżaczek. Przydatna jest też funkcja spania, dzięki której można ustawić fotelik do pozycji wygodnej do spania. Warto rozważyć także wybór fotelika wyposażonego w specjalny daszek chroniący dziecko przed słońcem i nagrzaniem.

Praktycznym rozwiązaniem będzie również zdejmowana tapicerka, łatwa do wyczyszczenia.

Foteliki samochodowe dla niemowląt bardzo często pełnią rolę również kołyski, gondoli czy praktycznego nosidełka.

Komentarze

Zostaw komentarz

Zgodnie z art. 13 RODO (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1) informuję, że:

 • - administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Rafał Pawłowicz, ul. Warszawska 111, 21-500 Biała Podlaska,
 • - Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zamówienia - stosownie do art. 6 ust. 1 lit. b RODO,
 • - odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą: firma kurierska, operator płatności, biuro rachunkowe,
 • - Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat,
 • - posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych,
 • - ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 • - podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji zamówienia.