Jak wybrać dobry wózek dziecięcy?

Komentarz: 0 Trafienie: 6872

wózek dziecięcy isofix Wózek to zazwyczaj jeden z większych wydatków, planowanych przed narodzinami pociechy, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na to, aby wybrać najlepszy model. Ponieważ pociecha spędzi w nim pierwsze lata swojego życia, powinien być bezpieczny i komfortowy zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jakimi kryteriami zatem warto się kierować, aby wybrać dobry wózek dziecięcy?

Kryteria wyboru

Funkcjonalność

Nawet najpiękniejszy wózek nie będzie dobrym wyborem, jeśli okaże się wysoce niepraktyczny. Warto bowiem wybierać modele, które złożone są z bazy, gondoli i spacerówki o usztywnionym oparciu oraz możliwości regulacji pozycji – od siedzącej, do leżącej. O funkcjonalności decyduje także sposób składania i rozkładania wózka. Warto wybierać takie modele, które można obsługiwać jedną ręką, nie wkładając w to siły. Dobre wózki dziecięce są lekkie, zwrotne i wygodne.

Bezpieczeństwo

I tu pojawia się kilka aspektów. Przede wszystkim, warto wybierać modele czterokołowe, a nie te, wyposażone w tylko trzy koła. Z uwagi na symetryczność i lepsze wyważenie ciężaru, są one mniej wywrotne. Przed dokonaniem zakupu należy także sprawdzić hamulce. Jeśli blokują one jednocześnie oba koła, sprawdzą się nawet na pochyłych podłożach.

Koła

Zwracajmy uwagę na to, aby były odpowiednio duże i skrętne. Szerokie, pompowane opony lepiej amortyzują ciężar i nie narażają maluszka na wstrząsy. Dodatkowo dają możliwość pokonania trudniejszych terenów (np. piasek na placu zabaw). Mniejsze z kolei, doskonale sprawdzają się w mieście, a zwłaszcza podczas podróżowania komunikacją miejską. Warto także pamiętać, że jeśli wybierzemy koła pozbawione zdolności skręcania, będziemy musieli liczyć się z ciągłym przenoszeniem wózka.

Gondola

Decydując się na model z gondolą, lepiej wybierać te, o większych rozmiarach. Zanim dziecko urośnie do spacerówki, może się okazać, że gondola stanie się dla niego zbyt mała, a wtedy pojawi się problem. Przy gondoli, należy zadbać o duże i miękkie koła, które całkowicie zamortyzują wstrząsy. Zwróćmy także uwagę na jej dno, ponieważ powinno być całkowicie płaskie.

Schowki

Pampersy, butelka, smoczek, chusteczki, pieluszki, czapki, obiadek... Wszyscy rodzice doskonale wiedzą z jak wielu elementów składa się bagaż takiego maluszka. Aby nie musieć dźwigać wszystkich rzeczy, dobre wózki dziecięce wyposaża się w pojemne koszyki, umieszczone zazwyczaj na dole. Jeśli dodatkowo fabrycznie zamontowano pojemnik na zakupy, potraktujmy to jako atut. Samodzielne wieszanie na rączkach toreb, może bowiem destabilizować wózek.

Poszycia

Wybierajmy materiały naturalne, które nie uczulą dziecka i nie spowodują odparzeń. Sama buda powinna być wykonana z grubego materiału, który nie przepuści światła do wnętrza i stworzy cień. Dzięki możliwości zdjęcia i wyprania obicia w pralce, zapomnimy o konieczności mycia rączek maluszka, przed wejściem do wózka. A jak wiadomo, im dziecko bardziej upaćkane, tym szczęśliwsze!

Konstrukcja

Mowa tu zarówno o stelażu, jak i samej rączce. To właśnie stelaż bowiem, decyduje o wadze wózka, dlatego warto wybierać taki, który wykonani z lżejszych materiałów, np. aluminium. Jeśli chodzi o rączkę, regulowane modele sprawdzą się doskonale w przypadku, kiedy rodzice wyraźnie różnią się od siebie wzrostem. Natomiast możliwość przełożenia rączki pozwala na ustawianie wózka przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Akcesoria

Do wielu wózków dołączane są specjalne akcesoria dla dziecka, m.in. parasolki ochronne, śpiworki dla niemowląt, okrycia na nóżki czy uchwyty na butelki. W niektórych modelach znajdą się także moskitiery i folie przeciwdeszczowe, jednak należy uważać, ponieważ blokują one dostęp powietrza do wnętrza wózka.

Najczęściej kupowane wózki

Najpopularniejsze modele wybierane przez rodziców to:

zdjęcia wózków dla dzieci

wózek głęboki (gondola)

Przeznaczony dla niemowląt. Głęboki i odpowiednio przestronny dla dziecka, które nie nauczyło się jeszcze siedzieć. Doskonały zarówno latem, jak i zimą, ponieważ duże budy i ścianki gondoli, chronią przed wiatrem lub słońcem. Ich kształt sprawia, że prowadzenie wózka nie wymaga dużych nakładów siły – także przy miękkim podłożu. Z reguły wózki głębokie są znacznie tańsze w porównaniu z pozostałymi modelami. Jakie modele polecamy klientom? Wystarczy sprawdzić kategorię gondoli.

Dobry wózek dziecięcy głęboki powinien posiadać:

 • głęboką i przestronną gondolę,
 • budkę zabezpieczającą dziecko przed śniegiem, wiatrem, słońcem – najlepiej z okienkiem, które w razie potrzeby można uchylić,
 • możliwość odpięcia gondoli od stelaża – wówczas może posłużyć ona jako łóżeczko turystyczne,
 • pasy bezpieczeństwa – ochronią przed wypadnięciem dziecka z wózka,
 • możliwość wykorzystania gondoli zamiast fotelika – opcja przydatna zwłaszcza w pierwszych miesiącach dziecka,
 • możliwość zdjęcia tapicerki z gondoli i oczyszczenia jej.

wózek wielofunkcyjny (gondola i spacerówka)

Jeden wózek na kilka lat? Zazwyczaj służą one zarówno jako gondole, foteliki samochodowe lub nosidełka, a z czasem także spacerówki. Wielofunkcyjność idzie jednak w parze z wieloma wadami. Przede wszystkim modele te są dość nieporęczne, z uwagi na okazałe rozmiary i ciężar. Wózki te zazwyczaj są także bardziej skomplikowane pod względem składania i rozkładania, przez co wymagają siły.

W naszej ofercie jest wiele ciekawych modeli wózków wielofunkcyjnych, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających rodziców. Obejrzeć je można w kategorii wózków wielofunkcyjnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobry wózek dziecięcy wielofunkcyjny? Oto kilka przykładowych szczegółów:

 • wózek powinien posiadać wymiary adekwatne do pojazdu, jakim będą przewożone oraz miejsca zamieszkania – jeśli będzie przechowany w nim,
 • ważna jest wielkość kół – im większe, tym łatwiej będzie pokonać różne nierówności,
 • liczy się także skrętność kół – ułatwia manewrowanie wózkiem w małych, wąskich przestrzeniach,
 • im mniejsza waga wózka, tym lepiej – łatwiej będzie go wnieść na piętro itd.
 • łatwość składania i obsługi – wózek powinien zmienić swoje przeznaczenie np. z głębokiego w spacerówkę szybko i bez problemu,
 • wysokość regulowanej raczki powinna być wygodna dla osoby prowadzącej wózek,
 • budka powinna dobrze chronić dziecko przed różnymi warunkami atmosferycznymi,
 • hamulce powinny blokować dwa koła równocześnie.

spacerówka

Po wyrośnięciu z gondoli, dziecko przesiada się w spacerówkę – lekki, poręczny wózek, który nie zajmuje wiele miejsca. Są one równie wygodne dla rodziców, jak i pociech. Wydawać by się mogło, że ich wybór nie powinien sprawić większego kłopotu, jednak aby uniknąć konieczności zakupu kolejnego wózka po paru sezonach, warto zwrócić uwagę na rozmiar spacerówki. Dzięki temu będzie mogła z niej korzystać zarówno roczna pociecha, jak i kilkulatek. W naszym asortymencie dostępnych jest wiele ciekawych modeli spacerówek, które można obejrzeć tutaj. Na co zwrócić uwagę kupując dobry wózek dziecięcy spacerowy? Powinien m.in.:

 • być lekki,
 • być zwrotny,
 • być wygodny,
 • mieć obrotowe kółka, najlepiej większe i pompowane,
 • mieć amortyzowane zawieszenie,
 • mieć stosunkowe szerokie siedzisko,
 • mieć możliwość regulacji wysokości ustawienia rączki,
 • mieć tapicerkę nadającą się do prania,
 • być wyposażony w pięciopunktowe pasy,
 • mieć przewiewną i głęboka budkę.

Komentarze

Zostaw komentarz

Zgodnie z art. 13 RODO (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1) informuję, że:

 • - administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Rafał Pawłowicz, ul. Warszawska 111, 21-500 Biała Podlaska,
 • - Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zamówienia - stosownie do art. 6 ust. 1 lit. b RODO,
 • - odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą: firma kurierska, operator płatności, biuro rachunkowe,
 • - Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat,
 • - posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych,
 • - ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 • - podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji zamówienia.