Jak wybrać bezpieczny fotelik dla dziecka?

Komentarz: 0 Trafienie: 1555

Bezpieczne foteliki dla dzieci - czyli jakie?

Bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim – taka myśl z pewnością przyświeca zdecydowanej większości rodziców i dotyczy najróżniejszych sfer życia. Jedną z nich z pewnością jest podróżowanie samochodem z małym pasażerem. To temat, który warto dobrze zgłębić przed zakupem bezpiecznego fotelika dla dziecka. W ofercie sklepów z dziecięcymi wyprawkami dostępnych jest wiele modeli. Jakie powinny być więc bezpieczne foteliki dla dzieci? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z zagrożenia, jakie może nieść za sobą jazda samochodem. Każde nieprzywidziane szybkie hamowanie, czy uderzenie, będzie powodowało wstrząsy, które małe dziecko odczuwać będzie jeszcze bardziej niż człowiek dorosły. Dlatego foteliki dla dzieci są tak konstruowane, aby maksymalnie zabezpieczyć dziecko przed jakimkolwiek nieprzewidywalnym, zagrażającym zdrowiu czy życiu zdarzeniu. Z tego powodu też przeprowadza się specjalne crash testy. Robią je niezależne organizacje takiej jak np. ADAC. W skali 1-5 określają poziom bezpieczeństwa dziecka w danym foteliku. Im wyższa jest ocena, tym fotelik jest bezpieczniejszy. Jest to więc jeden z najważniejszych parametrów, jaki warto wziąć pod uwagę przy przeglądaniu ofert bezpiecznych fotelików dla dzieci.

Kryteria wyboru fotelika do samochodu

Decydując się na zakup fotelika samochodowego dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę jego:

 • wiek dziecka,
 • wagę dziecka,
 • wzrost dziecka,
 • sposób montażu – czy będzie pasował do naszego samochodu,
 • budżet – czyli ile chcemy/możemy wydać maksymalnie pieniędzy

W przypadku bezpiecznych fotelików dla dzieci wymienić można 5 podstawowych kategorii wagowych:

 • grupa O+ - waga 0-13, wiek 0-12/15 miesięcy,
 • grupa 1 - waga 9-18, wiek 9 miesięcy/4 lata,
 • grupa 2-3 - waga 15-36, wiek 4-12 lat,
 • grupa 0+&1 - waga 0-18, wiek 0-4 lata,
 • grupa 1,2,3 - waga 9-36, wiek 9 miesięcy-12 lat.

Pierwsza z nich przeznaczona jest dla niemowląt. Fotelik posiada dodatkową specjalną wkładkę adaptacyjną. Kolejna kategoria wagowa to bezpieczne foteliki dla dzieci wyposażone w pięciopunktowe pasy wewnętrzne oraz z kilkoma pozycjami pochylania. Grupa 15-36 kg to z kolei foteliki dedykowane starszym dzieciom, przypinane już za pomocą pasów bezpieczeństwa. Uniwersalne kategorie wagowe, czyli 0-18 kg, 9-25 kg, jak i 9-36 kg, to propozycje takich fotelików, które „rosną” wraz z dzieckiem. Nadają się po prostu do dłuższego użytkowania. Dla celów bezpieczeństwa lepiej jednak skorzystać z propozycji fotelików, które są wpisane do podstawowych kategorii wagowych. Zyskuje się bowiem większą gwarancję, że dziecko siedzi w foteliku dostosowanym do swojego wieku i rozwoju fizycznego.

Montaż bezpiecznych fotelików dla dzieci

Zanim kupimy fotelik dla dziecka, to lepiej jest sprawdzić, czy da się go zamontować w samochodzie. Nie każdy bowiem fotelik będzie pasował do danej marki ze względu na np. zbyt krótkie pasy bezpieczeństwa. Przy okazji można również zobaczyć „jak to się robi” pod okiem fachowca. Stabilne przymocowanie fotelika to podstawa. Generalnie bezpieczne foteliki dla dzieci instaluje się:

 • na bazie ISOFIX – montowane są na zaczepy ISO Fixture i tylko w takich samochodach, które je posiadają,
 • za pomocą pasów bezpieczeństwa – z reguły sprawdza się to w każdym samochodzie.

W przypadku fotelików samochodowych znaczenie ma także wytrzymałość materiału, z jakiego są zrobione – np. plastik ulega niszczeniu pod wpływem promieni słonecznych.

Bezpieczne foteliki dla dzieci – zarówno pod względem konstrukcji, jak i rozwiązań to jedno. Nie mniej istotne jest to, aby każdy rodzic nawet dwa razy upewnił się, czy jego dziecko jest na pewno dobrze przypięte, a fotelik – czy właściwie zamocowany!

Komentarze

Zostaw komentarz

Zgodnie z art. 13 RODO (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1) informuję, że:

 • - administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Rafał Pawłowicz, ul. Warszawska 111, 21-500 Biała Podlaska,
 • - Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zamówienia - stosownie do art. 6 ust. 1 lit. b RODO,
 • - odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą: firma kurierska, operator płatności, biuro rachunkowe,
 • - Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 5 lat,
 • - posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych,
 • - ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
 • - podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji zamówienia.