Jak wybrać dobry wózek dziecięcy?

Wysłany przez: Łukasz Pawłowicz W: Root Na: Komentarz: 0 Trafienie: 1034

Jak wybrać dobry wózek dziecięcy?

dobry wózek dziecięcyWózek to zazwyczaj jeden z większych wydatków, planowanych przed narodzinami pociechy, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na to, aby wybrać najlepszy model. Ponieważ pociecha spędzi w nim pierwsze lata swojego życia, powinien być bezpieczny i komfortowy zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Jakimi kryteriami zatem warto się kierować, aby wybrać dobry wózek dziecięcy?

 1. Funkcjonalność

Nawet najpiękniejszy wózek nie będzie dobrym wyborem, jeśli okaże się wysoce niepraktyczny. Warto bowiem wybierać modele, które złożone są z bazy, gondoli i spacerówki o usztywnionym oparciu oraz możliwości regulacji pozycji – od siedzącej, do leżącej. O funkcjonalności decyduje także sposób składania i rozkładania wózka. Warto wybierać takie modele, które można obsługiwać jedną ręką, nie wkładając w to siły. Dobre wózki dziecięce są lekkie, zwrotne i wygodne.

 1. Bezpieczeństwo

I tu pojawia się kilka aspektów. Przede wszystkim, warto wybierać modele czterokołowe, a nie te, wyposażone w tylko trzy koła. Z uwagi na symetryczność i lepsze wyważenie ciężaru, są one mniej wywrotne. Przed dokonaniem zakupu należy także sprawdzić hamulce. Jeśli blokują one jednocześnie oba koła, sprawdzą się nawet na pochyłych podłożach.

 1. Koła

dobry wózekZwracajmy uwagę na to, aby były odpowiednio duże i skrętne. Szerokie, pompowane opony lepiej amortyzują ciężar i nie narażają maluszka na wstrząsy. Dodatkowo dają możliwość pokonania trudniejszych terenów (np. piasek na placu zabaw). Mniejsze z kolei, doskonale sprawdzają się w mieście, a zwłaszcza podczas podróżowania komunikacją miejską. Warto także pamiętać, że jeśli wybierzemy koła pozbawione zdolności skręcania, będziemy musieli liczyć się z ciągłym przenoszeniem wózka.

 1. Gondola

Decydując się na model z gondolą, lepiej wybierać te, o większych rozmiarach. Zanim dziecko urośnie do spacerówki, może się okazać, że gondola stanie się dla niego zbyt mała, a wtedy pojawi się problem. Przy gondoli, należy zadbać o duże i miękkie koła, które całkowicie zamortyzują wstrząsy. Zwróćmy także uwagę na jej dno, ponieważ powinno być całkowicie płaskie.

 1. Schowki

Pampersy, butelka, smoczek, chusteczki, pieluszki, czapki, obiadek... Wszyscy rodzice doskonale wiedzą z jak wielu elementów składa się bagaż takiego maluszka. Aby nie musieć dźwigać wszystkich rzeczy, dobre wózki dziecięce wyposaża się w pojemne koszyki, umieszczone zazwyczaj na dole. Jeśli dodatkowo fabrycznie zamontowano pojemnik na zakupy, potraktujmy to jako atut. Samodzielne wieszanie na rączkach toreb, może bowiem destabilizować wózek.

 1. Poszycia

Wybierajmy materiały naturalne, które nie uczulą dziecka i nie spowodują odparzeń. Sama buda powinna być wykonana z grubego materiału, który nie przepuści światła do wnętrza i stworzy cień. Dzięki możliwości zdjęcia i wyprania obicia w pralce, zapomnimy o konieczności mycia rączek maluszka, przed wejściem do wózka. A jak wiadomo, im dziecko bardziej upaćkane, tym szczęśliwsze!

 1. Wózki dla dzieciKonstrukcja

Mowa tu zarówno o stelażu, jak i samej rączce. To właśnie stelaż bowiem, decyduje o wadze wózka, dlatego warto wybierać taki, który wykonani z lżejszych materiałów, np. aluminium. Jeśli chodzi o rączkę, regulowane modele sprawdzą się doskonale w przypadku, kiedy rodzice wyraźnie różnią się od siebie wzrostem. Natomiast możliwość przełożenia rączki pozwala na ustawianie wózka przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

 1. Akcesoria

Do wielu wózków dołączane są specjalne akcesoria dla dziecka, m.in. parasolki ochronne, śpiworki dla niemowląt, okrycia na nóżki czy uchwyty na butelki. W niektórych modelach znajdą się także moskitiery i folie przeciwdeszczowe, jednak należy uważać, ponieważ blokują one dostęp powietrza do wnętrza wózka.Najpopularniejsze modele wybierane przez rodziców to:


 • wózek głęboki (gondola)

Przeznaczony dla niemowląt. Głęboki i odpowiednio przestronny dla dziecka, które nie nauczyło się jeszcze siedzieć. Doskonały zarówno latem, jak i zimą, ponieważ duże budy i ścianki gondoli, chronią przed wiatrem lub słońcem. Ich kształt sprawia, że prowadzenie wózka nie wymaga dużych nakładów siły – także przy miękkim podłożu. Z reguły wózki głębokie są znacznie tańsze w porównaniu z pozostałymi modelami.

 • wózek wielofunkcyjny (gondola i spacerówka)

Jeden wózek na kilka lat? Zazwyczaj służą one zarówno jako gondole, foteliki samochodowe lub nosidełka, a z czasem także spacerówki. Wielufunkcyjność idzie jednak w parze z wieloma wadami. Przede wszystkim modele te są dość nieporęczne, z uwagi na okazałe rozmiary i ciężar. Wózki te zazwyczaj są także bardziej skomplikowane pod względem składania i rozkładania, przez co wymagają siły.

 • spacerówka

Po wyrośnięciu z gondoli, dziecko przesiada się w spacerówkę – lekki, poręczny wózek, który nie zajmuje wiele miejsca. Są one równie wygodne dla rodziców, jak i pociech. Wydawać by się mogło, że ich wybór nie powinien sprawić większego kłopotu, jednak aby uniknąć konieczności zakupu kolejnego wózka po paru sezonach, warto zwrócić uwagę na rozmiar spacerówki. Dzięki temu będzie mogła z niej korzystać zarówno roczna pociecha, jak i kilkulatek.

W tej samej kategorii

Podobne przez Tagi

Komentarze

Zostaw komentarz